Air-Conditioning-Girl-Getty
نحوه کارکرد کولر گازی و انواع آن را بشناسیم
تیر ۴, ۱۳۹۶
داکت اسپلیت چیست؟ اسپلیت خانگی و دیواری
داکت اسپلیت چیست؟ اسپلیت خانگی و دیواری
تیر ۱۱, ۱۳۹۶

تفاوت کولرگازی اینورتر و کولر گازی معمولی

تفاوت اینورتر و معمولی

تفاوت اینورتر و معمولی

هنگامی که به این مساله می رسیم که کدام سیستم تهویه هوا برای نصب مناسب است دو نوع تکنولوژی پیش رویمان قرار میگیرد، سیستم تهویه هوای اینورتر و غیراینورتر. این دو سیستم عملکردهای یکسانی ارائه می دهند اما در این مساله که کدام نوع موتور کمپرسور (پ.ن مطالعه بیشتر تفاوت انواع کمپرسور کولر گازی) سیستم را اجرا کند تفاوت دارند. کمپرسور قسمتی از دستگاه است که مسئولیت فشرده سازی گاز مبرد به مایع و سپس توقف و مبسط کردن گاز را برعهده دارد. در زمانی که این اتفاق در حال جریان است، گاز مبرد شروع به سرد کردن محیط کرده و در نتیجه باعث اثر دلپذیر خنک شدن می گردد. هم اکنون سوال اینجاست که تفاوت بین سیستم تهویه هوای اینورتر و غیراینورتر چیست؟ این مقاله به منظور کمک به شما برای تشخیص تفاوت های این دو دستگاه و انتخاب یک گزینه مناسب نوشته شده است.

 

 

عملکرد اینورتر

بزرگترین تفاوت بین این دو نوع سیستم تهویه هوا در عملکرد معکوس کنندگی آنها قرار دارد این عملکرد بهترین ابزار برای صرفه جویی در مصرف برق است. معکوس کننده در سیستم تهویه هوای اینورتر به کنترل سرعت موتور کمپرسور کمک می کند، و به این وسیله دما را هر چقدر که نیاز باشد تغییر می دهد. این مساله می تواند مصرف برق دستگاه تهویه هوای شما را کاهش دهد. در حالی که در دستگاه تهویه هوای نوع غیراینورتر، موتور کمپرسور یا با تمام ظرفیت عمل می کند یا به طور کلی عمل نمی کند و خاموش می شود. این مساله می تواند باعث مصرف جریان برق ناخواسته و در نتیجه قبض بالا رفتن مبلغ قبض برق گردد. (پ.ن مطالعه بیشتر: اینورتر چیست؟)

 

تفاوت کولر گازی اینورتر و معمولی

 

تفاوت بین دستگاه های در حال کار:

به طور کوتاه می توان گفت که سیستم تهویه هوای اینورتر دقیق تر است. سیستم تهویه هوای غیراینورتر حرارت یا سرمای ثابتی را با قدرت ثابت بوسیله کمپرسور در سرعتی ثابت فراهم می کند. و کمپرسور باید در زمان مورد نیاز، شروع به کار کند و متوقف شود. از سوی دیگر سیستم تهویه هوای اینورتر کمپرسوری کنترل شونده دارد که زمانی که نیاز است مقدار دقیقی از حرارت یا سرما را فراهم می کند. بنابراین، از نظر بهره وری و دقت، سیستم های تهویه هوای اینورتر بسیار بهتر هستند.

 

دستگاه کنترل کننده اینورتر:

 • سرعت متغییر:

  دستگاه تهویه هوای اینورتر که به عنوان تکنولوژی پیشرفته تر شناخته می شود از یک کمپرسور با سرعت متغییر به جای سرعت ثابت ساخته شده است. و اگر چه این فرآیند پیچیده تر از چیزی است که به نظر می رسد اما ماهیت سرعت متغییر دستگاه در زمان اجرا اجازه استفاده از قدرت کامل در همه زمان ها را نمی دهد و به جای آن می توان هر زمان که نیاز بود عملکرد را کنترل کرد. این کمپرسور به منظور تنظیم مداوم درجه حرارت به دلخواه طراحی شده است.

 • بهره وری انرژی:

  زمانی که مساله بهره وری انرژی مطرح است سیستم تهویه اینورتر به عنوان دستگاهی با رتبه بندی A شناخته می شود و همچنین یک روش اقتصادی تر برای رسیدن به این مقصود است. این مساله به این معناست که برای دستگاه های مدل های اینورتر، سیستم خنک کننده و گرمایش به طور خودکار و با بهره وری انرژی بالا و روشی راحت و بدون مشکل است. این کار با سنسور تنظیم قدرت دستگاه با توجه به دمای فعلی محیط انجام می شود. این روش شبیه به روشی است که فشار یک اتومبیل ، هنگامی که فشار بر روی پدال گاز را افزایش یا کاهش می دهید، کنترل می شود.

 • بدون سر و صدا:

  دستگاه تهویه هوای اینورتر در هنگام کار کردن بی صداتر است. این مساله به این دلیل است که برخلاف دستگاه های غیراینورتر، این دستگاه ها هر بار که به محدوده دمای خاصی رسیدند، به طور خودکار روشن و خاموش نمی شوند؛ در عوض، به طور مداوم بین حفظ و تنظیم دما با سرعت ثابت کار می کنند. همچنین، برخلاف کارکرد یک دستگاه غیراینورتر، دستگاه اینورتر برق کمتری مصرف می کند و در نتیجه، کمتر کار می کند. و این به این معناست که ساییدگی و اصطکاک دستگاه کمتر و عمرش طولانی تر است. در مقایسه با یک سیستم غیراینورتر، دستگاه تهویه هوای اینورتر برای خرید گران تر است اما به عنوان سرمایه گذاری عاقلانه در طولانی مدت، توصیه می شود.

 • پول همیشه مهم است:

  تنها اشکال دستگاه تهویه هوای اینورتر قیمت بسیار بالای آن است. در ابتدا، خرید خود دستگاه و نصب آن بسیار بیشتر از یک دستگاه تهویه هوای غیراینورتر هزینه بردار است. اما وقتی با جزئیات بیشتری درباره این مساله فکر کنید می بینید که قیمت و هزینه منصفانه است. دستگاه های تهویه هوای اینورتر تا پنجاه درصد از دستگاه های تهویه هوای غیراینورتر در برق صرفه جویی می کنند. بنابراین، اگر می خواهید برای مدت طولانی از یک دستگاه تهویه هوا استفاده کنید، خرید یک دستگاه تهویه هوای اینورتر بهتر است چرا که در کارکرد طولانی مدت، مبلغی که برای برق صرفه جویی می کنید بسیار بالا خواهد بود.

پول خرید کولر گازی

 

جهت مطالعه بیشتر: کولر های گازی اینورتر و دلیل اهمیت آن

 

دستگاه کنترل کننده غیراینورتر:

 • سرعت ثابت:

  از سوی دیگر دستگاه های تهویه هوای غیراینورتر به عنوان رایج ترین نوع دستگاه های تهویه هوای موجود در بازار شناخته می شود. زمانی که مساله کنترل کمپرسور است، کمپرسور این دستگاه براساس قانون “همه یا هیچ” کار می کند. سیستم تهویه هوای غیراینورتر مدلی است که به سادگی با تغییر از حالت روشن یا خاموش دما را کنترل می کند. در اینجا موتور کمپرسور، به جای اینکه اجازه دهد کمپرسور با توان کامل در تمام زمانی که روشن است کار کند، هر زمان که نیاز باشد کمپرسور را کنترل می کند. همچنین مقدار ثابتی از انرژی به کمپرسور می رسد که این مساله باعث می شود با سرعتی ثابت کار کند.

 • صدا:

  دستگاه های مدل غیراینورتر، معمولا هر زمان که به حد دمای خاص تعیین شده ی خود میرسند روشن و خاموش می شوند. به محض اینکه کمپرسور شروع به کار می کند این اتفاق می افتد و سپس متعاقبا دیده می شود که متوقف می شود. برای یک دقیقه یخ می زند و سپس دقیقه ای دیگر شروع به داغ شدن می کند. در نتیجه این روشن و خاموش شدن برای رسیدن به دماهای خاص، سیستم مجبور است که سخت تر کار کند و همینطور صدای بسیار زیادی تولید کند. برخلاف دستگاه های اینورتر، این مدل به دلیل سخت تر کار کردن صدای بسیار زیادی تولید می کند. همچنین این مساله باعث ساییدگی و اصطکاک بیشتر سیستم شده و در مقایسه با مدل های تهویه هوای اینورتر، مدل های غیراینورتر عمر کمتری دارند.

 • قیمت پایین تر:

  اسیستم های تهویه هوای غیراینورتر به طور قابل توجهی در مقایسه با دستگاه های تهویه هوای اینورتر کم هزینه تر هستند. البته هزینه نصب این مدل دستگاه کمی بالاتر از هزینه ی نصب دستگاه های تهویه هوای اینورتر خواهد بود.

یکی از مواردی که در زمان خرید یک سیستم تهویه هوا برای انتخاب بهترین گزینه مناسب باید در نظر گرفته شود، این است که دستگاه اغلب چگونه و در چه سطحی مورد استفاده قرار می گیرد. بودجه و همچنین محیط شما نقش مهمی در تعیین مدلی که در نهایت انتخاب می کنید ایفا می کند.

 

مشاهده لیست کولر گازی سامسونگ

مشاهده لیست کولر گازی ال جی

مشاهده لیست کولر گازی اجنرال

مشاهده لیست کولر گازی توشیبا

مشاهده لیست کولر گازی جنرال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *